Pravidelné investovanie
Investujte pravidelne a dlhodobo už od 20 eur mesačne.

11. apríla 2025
Trhy, Akcie
Autor: APA FINANCE / ERSTE AM COMMUNICATIONS | 6 min. čítania
Oznámenie americkej vlády o nových clách na takmer všetky krajiny sveta vyvolalo minulý týždeň na finančných trhoch silnú šokovú vlnu. V dôsledku trhových turbulencií mnohé krajiny reagovali protiopatreniami. V stredu večer americký prezident nakoniec ustúpil a na platforme Truth Social oznámil, že nariadil 90-dňovú pauzu pre väčšinu nových ciel. Táto pauza by sa vzťahovala na všetky krajiny, ktoré sú ochotné so Spojenými štátmi rokovať. Počas tohto obdobia bude platiť znížené clo vo výške desať percent (okrem Číny). V skutočnosti Trump dokonca zvýšil clo na čínsky dovoz na celkovú úroveň 125 percent. Trump pokračuje v konfrontačnom prístupe k druhej najväčšej svetovej ekonomike.
V stredu večer a vo štvrtok trhy reagovali na obrat v Trumpovom colnom pokri veľmi pozitívne. Bezprostredne po Trumpovom vyhlásení americké akcie prudko vzrástli. Hlavný americký index S&P 500 uzavrel s rastom 9,5 %, zatiaľ čo technologická burza NASDAQ si pripísala 12,2 %. Rally pokračovala aj v Ázii: japonský index Topix vzrástol o 8 %. V Európe pokračoval cenový ohňostroj aj pri štvrtkovom otvorení.
Pozreli sme sa na reakciu zvyšku sveta na Trumpove colné plány a opýtali sme sa investičného riaditeľa Gerolda Permosera, aké dôsledky možno očakávať a ako sa v súčasnej situácii správame my ako správca aktív.
Aké je pozadie colného pokru?
Na zozname krajín, ktorý Trump predstavil pri oznámení, sa uvádzali zvýšené clá vo výške 10 až 50 % pre dlhý zoznam hlavných obchodných partnerov. Podľa Trumpa USA zvýšili svoje clá vo všetkých prípadoch, v ktorých si v súčasnosti účtujú menej ako ich partneri.
Americký prezident chce pomocou ciel napraviť údajnú obchodnú nerovnováhu a presunúť výrobu do USA. Tým by sa mal znížiť aj obchodný deficit s mnohými krajinami, ktorý je Trumpovi tŕňom v oku. Príjmy z ciel sa zároveň majú použiť na financovanie jeho drahého predvolebného sľubu výrazného zníženia daní. Heslo znie: „Čo oni robia nám, my robíme im,“ zdôraznil Trump. V skutočnosti však zoznam nových ciel nie je založený len na clách, ktoré na americké výrobky uvalili iné krajiny. Zahrnutá je aj DPH a ďalšie faktory, ktoré podľa Trumpa vedú k nespravodlivému narušeniu trhu.
Oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o nových clách voči mnohým krajinám spôsobilo minulý týždeň turbulencie na medzinárodných akciových trhoch. Autorské práva: ANGELA WEISS / AFP / picturedesk.com
Odborníci okamžite varovali pred dôsledkami hroziacej obchodnej vojny pre svetové hospodárstvo. Prezidentka ECB Christine Lagardeová sa obáva negatívnych účinkov na celom svete. Škody budú závisieť od rozsahu ciel, od toho, ako dlho budú trvať a či spustia úspešné rokovania, uviedla Lagardeová bezprostredne po Trumpovom oznámení. Kriticky sa vyjadrila aj šéfka talianskej vlády Giorgia Meloniová, ktorá má k Trumpovi skutočne blízko. Nové clá označila za „nesprávne“.
Ekonómovia očakávajú negatívne účinky aj pre samotné USA. Predseda amerického Federálneho rezervného systému Jerome Powell nedávno varoval pred rastúcou infláciou a pomalším hospodárskym rastom. 'Hoci clá s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobia prinajmenšom dočasné zvýšenie inflácie, je tiež možné, že účinky budú dlhodobejšie,' povedal Powell po oznámení nových ciel.
EÚ navrhuje zónu voľného obchodu, ale rozhoduje aj o protiopatreniach
V reakcii na už platné osobitné clá na oceľ a hliník EÚ v stredu oznámila, že zavedie protiopatrenia vo výške 25 % na mnohé americké výrobky vrátane mäsa, obilia, vína, dreva a odevov, ako aj žuvačiek, vysávačov a toaletného papiera. Komisia EÚ v stredajšom vyhlásení zdôraznila, že protiopatrenia sa môžu kedykoľvek pozastaviť, ak USA budú súhlasiť so spravodlivým a vyváženým výsledkom rokovaní.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tiež oznámila, že bude pokračovať v rozširovaní obchodných vzťahov s ďalšími krajinami, pričom ako príklad uviedla Indiu, Thajsko, Malajziu a Indonéziu. Spomenula aj už plánované dohody s juhoamerickým obchodným blokom Mercosur, ako aj s Mexikom a Švajčiarskom. Podľa von der Leyenovej sa 83 % svetového obchodu uskutočňuje mimo USA.
Čína reaguje proticlami v rovnakej výške a signalizuje konfrontáciu
Čína už reagovala proticlami a signalizuje tak kolíziu. Trump zaviedol clá vo výške 34 % na dovoz z druhej najväčšej ekonomiky sveta. Spomedzi krajín, ktoré „využívajú“ Ameriku, je Čína „najväčším páchateľom“, napísal americký prezident na svojej platforme Truth Social. Peking v reakcii na Trumpove rozhodnutia o clách okamžite oznámil protismerné clá na dovoz z USA vo výške 34 %. Okrem toho sa zavedú kontroly vývozu siedmich vzácnych zemín, uviedlo čínske ministerstvo obchodu. Okrem toho Peking zaradil jedenásť amerických spoločností na čiernu listinu, čo dotknutým spoločnostiam de facto znemožňuje pokračovať v obchodovaní v Číne alebo s čínskymi spoločnosťami.
Čínska vláda zaujala k obchodnému sporu s vládou USA konfrontačný prístup. USA majú v súčasnosti najväčší obchodný deficit s Čínou. Zdroj: Zdroj: US Census Bureau, statista.com
Americký prezident v odvetnom opatrení pohrozil, že ak Čína neustúpi, zavedie na čínske výrobky ešte vyššie clá vo výške 50 %. Trump dal čínskemu vedeniu čas do utorka, aby stiahlo 34-percentné protismerné clá, ktoré oznámil Peking. Peking reagoval okamžite. Ak by USA naďalej trvali na týchto clách, „Čína to určite dotiahne do konca“, oznámilo pekinské ministerstvo obchodu. Ak by USA ďalej stupňovali svoje colné opatrenia, „Čína prijme rozhodné protiopatrenia na ochranu svojich práv a záujmov,“ uviedlo ministerstvo obchodu.
V stredu čínska vláda splnila svoju hrozbu a zvýšila svoje clá na 84 %, načo Trump, ako už bolo uvedené, zvýšil clo na čínsky dovoz na 125 %. Príznaky jasne poukazujú na konfrontáciu medzi USA a Čínou.
Čo bude nasledovať?
Tam a späť - to je zrejme súčasný prístup amerického prezidenta k clám. Znamená to však, že obchodná vojna s ďalekosiahlymi dôsledkami pre svetovú ekonomiku bola zrušená? „Domnievame sa, že obchodný konflikt na globálnej úrovni sa ešte neskončil a naďalej skrýva potenciál pre ďalšiu volatilitu na trhoch,“ komentuje Alexander Lechner, vedúci oddelenia Multi Asset Management v Erste Asset Management. Hlavným zdrojom neistoty zostáva najmä ďalšia eskalácia medzi Čínou a USA.
Často kladené otázky o súčasných otrasoch na trhu
Medzinárodné akciové trhy sú pod tlakom. Nové clá, geopolitické napätie a obavy z rastúcej inflácie a úrokových sadzieb znepokojujú investorov na celom svete. Mnohí si teraz kladú otázky: Čo to znamená pre moje portfólio? Mal by som konať - alebo radšej počkať a uvidíme? Gerold Permoser v našom článku s najčastejšími otázkami odpovedá na najdôležitejšie otázky a vysvetľuje, ako túto situáciu riešime my v Erste Asset Management.
Zavedenie nových ciel vyvolalo na svetových finančných trhoch značnú neistotu. Clá spomaľujú hospodársky rast, znižujú zisky podnikov a môžu viesť k dočasnému zvýšeniu inflácie. Výsledok: rozsiahle cenové straty takmer na všetkých trhoch. Napriek tomu včera oznámené pozastavenie veľkej časti ciel ukázalo, že trhy dokážu veľmi rýchlo reagovať na pozitívne správy. Napriek tomu stále nie je jasné, či sme už videli vrchol, alebo ide o začiatok dlhšej volatilnej fázy. Napriek 90-dňovej pauze treba poznamenať, že clá na čínsky dovoz boli v skutočnosti výrazne zvýšené. Čína je jedným z najdôležitejších obchodných partnerov USA - má to teda veľmi ďalekosiahle účinky.
Clá môžu krátkodobo spôsobiť nárast cien - tzv. jednorazový efekt. To môže spôsobiť nárast inflácie. To, či a do akej miery na to centrálne banky zareagujú zvýšením úrokových sadzieb, závisí od toho, či je tento efekt udržateľný. Rastúce úrokové sadzby zaťažujú najmä rýchlo rastúce technologické akcie, zatiaľ čo pre banky je to potenciálne dobrá situácia. Dôležité je zachovať pokoj a konať s chladnou hlavou. Panika je málokedy dobrým radcom.
Trhy už citlivo zareagovali na oznámenie nových ciel, najmä v dotknutých odvetviach, ako je spotrebný tovar. Obchodné konflikty však nie sú ničím novým - spomeňme si na prvé funkčné obdobie prezidenta Trumpa. Často sa stáva, že po prvotnej šokovej reakcii trhy opäť vykazujú stabilitu, najmä keď sa očakávajú rokovania - tento model vidíme aj teraz po včerajšom Trumpovom oznámení. Široko diverzifikovaná investičná stratégia - napríklad prostredníctvom správy aktív alebo zmiešaných fondov - môže takéto výkyvy aspoň do určitej miery zmierniť. Aj v takýchto fondoch však samozrejme existujú riziká, ktoré treba zvážiť.
Emocionálne rozhodnutia takmer vždy vedú k neoptimálnym výsledkom na kapitálových trhoch. Tí, ktorí sledujú dlhodobé ciele, by sa ich mali držať. Časovanie trhu, t. j. snaha presne načasovať investíciu, málokedy spoľahlivo funguje, a to aj u profesionálov.
Už predčasom sme sa nastavili opatrnejšie našu alokáciu a znížili sme riziko - konkrétne tým, že sme:
Vzhľadom na súčasnú situáciu sme prijali ďalšie opatrenia: znižujeme riziko predajom dlhopisov s nízkym úverovým ratingom z Európy a Ázie. Na druhej strane budujeme pozície v európskych štátnych dlhopisoch - očakávame totiž, že colný spor bude mať v Európe skôr deflačný účinok.
V súčasnosti zámerne nepristúpime k ďalšiemu znižovaniu investícií s možným vyšším výnosom - z nasledujúcich dôvodov:
Obzvlášť ohrozené sú spoločnosti, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na vývoz - najmä výrobcovia v Číne. Americké spoločnosti by mohli byť ovplyvnené aj v prípade, že sa clá zavedú po ohlásenej prestávke a ostatné krajiny budú reagovať ďalšími protiopatreniami.
Vývoj by mohol byť pozitívny pre:
Poznámka: Upozorňujeme, že investovanie do cenných papierov zahŕňa riziká aj príležitosti.
Áno - ale vplyv do veľkej miery závisí od fondu. Široko diverzifikované fondy s globálnym zameraním a viacerými sektormi sú vo všeobecnosti odolnejšie voči krátkodobým výkyvom. Ak investujete pravidelne - napríklad prostredníctvom pravidelného sporenia - môžete počas slabších trhových fáz nakupovať aj lacnejšie. Preto má zmysel zostať investovať dlhodobo a nereagovať na krátkodobý vývoj.
Upozornenie: priemerný nákladový efekt pri pravidelnom sporení sa s postupujúcim obdobím znižuje. Naakumulované úspory sa potom správajú čoraz viac, ako keby ste celú sumu investovali do jednej investície. V závislosti od vývoja na trhu môže byť výhodnejšia aj jednorazová investícia. Investovanie do cenných papierov so sebou prináša riziká, ale aj príležitosti.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/stock-markets-relieved-by-tariff-pause/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.