Nariadenie (EÚ) 2019/2088 o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore finančných služieb (Nariadenie o zverejňovaní) zavádza požiadavky na zverejňovanie nasledovných informácií o udržateľnosti
Informácie podľa článku 3 Nariadenia o zverejňovaní pre podielové fondy
Informácie podľa Čl. 3 Nariadenia (EÚ) 2019/2088 (Nariadenie o zverejňovaní) o stratégiách začleňovania rizík ohrozujúcich udržateľnosť do investičných rozhodovacích procesov pri riadení podielových fondov.
Riziko ohrozujúce udržateľnosť je udalosť alebo podmienka súvisiaca s aspektmi životného prostredia, sociálnymi otázkami alebo správou a riadením spoločnosti, ktorých výskyt by mohol mať potenciálne významné negatívne účinky na hodnotu investície.
Riziká ohrozujúce udržateľnosť nie sú uvedené ako samostatný typ rizika, ale sú zahrnuté do existujúcich rizikových kategórií, pretože majú vplyv na existujúce typy rizík, ktorým sú podielové fondy potenciálne vystavené.
Produktová stratégia venuje zvláštnu pozornosť zaradeniu rizík udržateľnosti do investičných rozhodovacích procesov. V zavádzaní nových a pri pokračovaní vývoja už existujúcich produktov sú jasne uprednostnené tie investičné stratégie, ktoré sú v súlade týmto strategickým zameraním. Už ponúkané produkty sú aktívne prehodnocované minimálne raz ročne a v prípadoch, kde je to možné, sa riadenie rizík udržateľnosti zaradí do príslušnej investičnej stratégie.
Postupy na zohľadnenie príslušných rizík ohrozujúcich udržateľnosť boli začlenené do procesov Správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť najprv identifikovala príslušné riziká udržateľnosti, aby určila spôsob, akým sa riziká ohrozujúce udržateľnosť budú začleňovať do investičných rozhodnutí. Následne sa identifikované riziká "premietli" do existujúcich rizikových kategórií a v tomto čase sa merali a hodnotili.
Správcovská spoločnosť identifikovala tieto relevantné riziká ohrozujúce udržateľnosť:
§ Environmentálne riziká súvisiace so zmierňovaním účinkov zmeny klímy, adaptáciou na zmenu klímy a prechodom na nízkouhlíkové hospodárstvo, s ochranou biodiverzity, riadením zdrojov, odpadom a inými škodlivými emisiami. V prípade špeciálnych fondov nehnuteľností sem patria najmä klimatické riziká vo forme fyzických a prechodných rizík (škody na budovách, zvýšené ceny stavebných materiálov alebo energie, vyššie prevádzkové náklady v dôsledku možných uhlíkových daní alebo náklady na potrebné opatrenia na obnovu alebo konverziu).
§ Sociálne riziká súvisiace s pracovnými a bezpečnostnými podmienkami a dodržiavaním uznávaných pracovných noriem, dodržiavaním ľudských práv a bezpečnosťou výroby.
§ Riziká v oblasti správy a riadenia súvisiace s povinnosťami náležitej starostlivosti manažérov spoločností, opatreniami na boj proti úplatkárstvu a korupcii a dodržiavaním príslušných zákonov a predpisov.
Identifikované riziká ohrozujúce udržateľnosť boli začlenené do vymedzenia ukazovateľov rizika a ratingov. Údaje od externých poskytovateľov sa používajú aj pri zhromažďovaní údajov týkajúcich sa udržateľnosti na interné analýzy. Externé údaje môžu byť niekedy neúplné, nepresné alebo nedostupné. Poskytovatelia ESG ratingov tiež zohľadňujú rôzne vplyvy a uplatňujú rôzne váhy, čo znamená, že spoločnosť, ktorá je cieľom investície, môže mať rôzne ESG skóre. Existuje teda riziko, že cenný papier alebo emitent bude posúdený nesprávne. Na obmedzenie tohto rizika sa používa proprietárny ratingový model s názvom ESGenius. V tomto ratingovom modeli sa prevládajúce prístupy k udržateľnosti na trhu (eticky orientovaný prístup verzus rizikový pohľad) kombinujú do celkového pohľadu počas analýzy. Kombinácia rôznych poskytovateľov znižuje akékoľvek medzery v údajoch a tiež overuje hodnovernosť rôznych prístupov.
Interná platforma ESGenius poskytuje všetkým portfólio manažérom fondov a portfólií prístup k relevantným ESG informáciám o ich portfóliách a jednotlivých cenných papieroch a tieto informácie je potom možné zohľadniť pri investičnom rozhodovaní.
V prípade špeciálnych fondov nehnuteľností sa nehnuteľností a projekty posudzujú aj na základe ich spoločenských vlastností, vplyvu na životné prostredie a ekonomickej efektívnosti.
Proces náležitej starostlivosti pozostáva v podstate z:
· pravidelného preskúmavania kvantitatívnych špecifikácií a obmedzení v riadení rizík pomocou
o zoznamov investovateľných cenných papierov a/alebo
o zoznamov neinvestovateľných cenných papierov
· ďalších podporných (kvantitatívnych) hodnotení v riadení rizík na kontrolu hodnovernosti predpokladov a ďalších (relevantných) informácií pre manažment
· preskúmania procesov a dokumentácie v procese pravidelného auditu prevádzkového rizika, interného kontrolného systému a Compliance (funkcie dodržiavania).
Na riadenie rizík ohrozujúcich udržateľnosť pri prijímaní investičných rozhodnutí Správcovská spoločnosť používa súbor ESG nástrojov (ESG-Toolbox) na riešenie a zváženie rôznych vplyvov na udržateľnosť a ukazovateľov udržateľnosti. Nie všetky prvky súboru nástrojov sa používajú vo všetkých investičných stratégiách, skôr pre každý podielový fond sa o použití jednotlivých nástrojov rozhoduje nezávisle v závislosti od príslušnej investičnej stratégie a súvisiaceho očakávaného rizikového potenciálu. Ak fond investuje do podielových listov podielových fondov spravovaných inými správcovskými spoločnosťami, vo všeobecnosti sa vyberú fondy, ktoré ponúkajú najvyššiu možnú úroveň súladu medzi fondom spravovaným Správcovskou spoločnosťou a cieľovým fondom z hľadiska najvýznamnejších nepriaznivých vplyvov na udržateľnosť a ukazovateľov udržateľnosti. Počet používaných nástrojov sa môže zvýšiť alebo znížiť, ak si to vyžadujú pravidelné preskúmania alebo súčasný vývoj. Nasledujúci graf poskytuje prehľad.
Vo všeobecnosti Správcovská spoločnosť môže použiť ESG nástroje na zaradenie rizík udržateľnosti do vykonávania investičného procesu všetkých podielových fondov.
V prípade špeciálnych fondov spravovaných Správcovskou spoločnosťou sa môžu použiť iné zásady a metódy, ak sa pre tieto fondy využívajú služby správy alebo poradenstva od tretích strán. Opis týchto nástrojov bude poskytnutý investorovi spôsobom, ktorý s ním bude dohodnutý.
Správcovská spoločnosť tiež venuje osobitnú pozornosť princípom udržateľnosti pri riadení vlastných investícií. Odborníci z tímu ESG sa podieľajú na prijímaní investičných rozhodnutí pre portfólio vlastných investícií.
Popis nástroja Erste Asset Management ESG Toolbox
Minimálne kritériá
Minimálnymi kritériami pre priame investície do cenných papierov sa rozumejú základné požiadavky na environmentálnu udržateľnosť pre fondy a portfóliá spravované správcovskou spoločnosťou. Prísnym zamedzovaním investícií do uhlia pomáhame v dlhom časovom horizonte zakročiť proti najväčším emitentom skleníkových plynov a ich vytlačeniu z trhu. Do našich minimálnych noriem sú zahrnuté aj spoločenské a etické zásady. Podstatným prvkom je vylúčenie kontroverzných zbraní (ich výroby a obchodu), ktoré sú podľa medzinárodných dohôd ilegálne, a to kvôli nesmiernemu utrpeniu, ktoré môžu spôsobiť civilnému obyvateľstvu. Súčasťou týchto etických zásad je aj odmietnutie nástrojov na špekulácie s potravinami.
Angažovanosť
V oblasti riadenia portfólia sa činnosti EAM v oblasti angažovanosti realizujú len nepriamo – prostredníctvom podielových fondov nadobúdaných do riadeného portfólia, z ktorých niektoré sú tiež spravované správcovskými spoločnosťami tretích strán. Angažovanosť znamená, že správcovská spoločnosť vstupuje do konštruktívneho a cieleného dialógu so spoločnosťami, do ktorých investuje v rámci svojich obchodných aktivít, s cieľom naliehať na subjekty s rozhodovacou právomocou v týchto spoločnostiach, aby uplatňovali prístup udržateľnej obchodnej stratégie. EAM koná priamo, ako aj prostredníctvom investorských platforiem, ako sú PRI a CRIC, a zúčastňuje sa na činnostiach spoločného zapojenia prostredníctvom poskytovateľa výskumných služieb. Tieto projekty majú dlhodobejší charakter, takže môžu mať trvalý vplyv na zložité procesy udržateľnej zmeny, napríklad na účinné zrušenie detskej práce.
Hlasovanie
Výkon hlasovacích práv sa realizuje len nepriamo – prostredníctvom podielových fondov nadobúdaných do riadeného portfólia, nie je možný z logistického hľadiska na úrovni samotných titulov. Výkon hlasovacích práv je neoddeliteľnou súčasťou riadiaceho procesu. EAM využíva hlasovacie práva spojené s finančnými nástrojmi spoločností kótovaných na burze, ktoré vlastnia priamo podielové fondy, v súlade s udržateľnou hlasovacou politikou EAM, pričom EAM môže využiť služby poradcu v oblasti hlasovacích práv. Cieľom je zasadzovať sa za trvalo udržateľné prispôsobenie sa podnikov, ako aj cielený manažment jednotlivých mimoriadne významných ESG rizík. Ak obchodný prístup nie je dostatočne udržateľný, medzi možné opatrenia patrí neudanie zodpovednosti správnej rade kótovanej spoločnosti alebo hlasovanie proti nominantom dozornej rady pre kótovanú spoločnosť. Podporovaním príslušných uznesení akcionárov sú riešenia environmentálnych a spoločenských otázok formálne uložené predstavenstvu kótovanej spoločnosti. Je to aj vo finančnom záujme všetkých investorov, bez ohľadu na etické, mravné alebo trvalo udržateľné záujmy.
Ďalšie informácie o EAM hlasovacej politike môžete nájsť na webovej stránke EAM at https://www.erste-am.at/en/private-investors/sustainability/publications-and-guidelines.
Stratégia uplatňovania hlasovacích práv a zásady zapájania EAM SK je zverejnená na jej webovom sídle https://www.erste-am.sk/sk/amslsp/ponuka/dokumenty.
Špeciálne fondy nehnuteľností
Súbor nástrojov ESG pre správu špeciálnych fondov nehnuteľností (ďalej aj ako „realitný fond“) obsahuje tieto kritériá:
Do realitných fondov sa nehnuteľnosti vyberajú aj na základe ich spoločenskej hodnoty, súladu s environmentálnymi zásadami a z pohľadu ich ekonomického prínosu.
· Hodnotenie udržateľnosti: Riziká udržateľnosti identifikované Správcovskou spoločnosťou boli v čo najväčšej možnej miere zahrnuté do kritérií používaného pre všetky investície do nehnuteľností. Rôzne ovplyvňujúce faktory (napr. použité materiály, nakladanie so zdrojmi a odpadom, energetická účinnosť, mobilita, sociálna infraštruktúra atď.) sa určujú, hodnotia a dokumentujú pred kúpou a počas prehliadky všetkých investícií do nehnuteľností.
· Postupy posudzovania vhodnosti investícií do nehnuteľností: V rámci posudzovania vhodnosti investícií do nehnuteľností sa riziká udržateľnosti (najmä fyzické riziká) identifikujú na základe dostupných verejných zdrojov údajov (napr. pomocou externých databáz) a v prípade potreby sa kontrolujú alebo obmedzujú. Cieľom je zabezpečiť, aby možné fyzické riziká boli zahrnuté už do preskúmania vhodnosti investície do nehnuteľností.
· Integrácia: Integrácia a s ňou spojené znižovanie rizík ESG už vo výberovom procese zlepšujú rizikový profil príslušného realitného fondu prostredníctvom nižšej váhy neudržateľných alebo menej udržateľných investícií v portfóliu na jednej strane a zabezpečujú, aby realitný fond aktívne prispieval k predchádzaniu sociálnym a ekologickým problémom na strane druhej.
· Kritériá vylúčenia pre investície do nehnuteľností: Správcovská spoločnosť definovala kritériá vylúčenia pre investície do nehnuteľností vo vzťahu k typu použitia. Realitný fond napríklad nesmie nadobúdať ani držať žiadne priemyselné zariadenia alebo sklady alebo nehnuteľnosti súvisiace s ťažbou, skladovaním, prepravou alebo výrobou fosílnych palív.
· ESG riziká sú zohľadnené už pri výbere nehnuteľností, čo na jednej strane zlepšuje rizikový profil príslušného realitného fondu prostredníctvom nižšej váhy neudržateľných alebo menej udržateľných nehnuteľností v portfóliu a na druhej strane sa zabezpečuje, aby príslušný realitný fond aktívne prispieval k predchádzaniu sociálnym a ekologickým problémom. Jedným z takýchto príkladov je typicky sledovanie uhlíkovej stopy. Preferované sú nehnuteľnosti s renomovaným ekologickým certifikátom.
Týmto hodnotiacim procesom prechádzajú aj nehnuteľnosti, ktoré už v minulosti kúpili realitné fondy. Renovácie existujúcich nehnuteľností sa vykonávajú s cieľom znížiť riziká ESG vzhľadom na záujmy investorov. Cieľom je dosiahnuť zlepšenie emisií CO2 v príslušných budovách.
Výber nájomníka
Pri výbere nájomníkov sú potenciálni nájomníci kontrolovaní z hľadiska ich súladu s určitými medzinárodnými normami a normami s cieľom kontrolovať a obmedzovať riziká udržateľnosti v portfóliu.
Druh použitia
Dlhodobá životnosť nehnuteľnosti je podmienkou nákupu, pokiaľ ide o trvalo udržateľné zachovanie hodnoty a generovanie udržateľného príjmu.
Hodnotenie udržateľnosti
Na všetky budovy sa aplikuje hodnotenie udržateľnosti. Hodnotenie udržateľnosti je postup hodnotenia realitných projektov a nehnuteľností z hľadiska kritérií environmentálnej, spoločenskej a ekonomickej udržateľnosti. Cieľom hodnotenia udržateľnosti je zlepšiť sociálne, environmentálne a ekonomické aspekty nehnuteľnosti, ako aj transparentnosť príslušnej nehnuteľnosti. Okrem toho toto hodnotenie ponúka príležitosť posilniť záväzok v oblasti udržateľnosti nehnuteľností a lepšie posúdiť ich riziká v tejto oblasti.
Okrem vyššie uvedených základných zásad platia podľa Čl. 8 Nariadenia o zverejňovaní pre podielové fondy a riadené portfóliá nasledujúce nástroje, ktoré napomáhajú alebo propagujú environmentálne alebo spoločenské aspekty alebo ich kombináciu:
Vylučovacie kritériá
Kritériá vylúčenia správcovskej spoločnosti stanovujú prísne etické hranice. Tieto kritériá vylúčenia slúžia nielen na splnenie vysokých etických požiadaviek investorov, ale aj na výslovný zákaz investícií do sociálne, hospodársky a environmentálne relevantných oblastí, ako je jadrová energia, ropné produkty a výroba elektriny z uhlia, a to z dôvodu súvisiacich nepriaznivých vplyvov alebo rizikového profilu. To priamo prispieva k zlepšeniu sociálnej a environmentálnej stopy. Pri správe majetku sa vylúčenia realizujú len nepriamo - prostredníctvom použitých investičných fondov. Pri riadení portfólia sa kritériá vylúčenia realizujú len nepriamo – prostredníctvom podielových fondov nadobúdaných do riadeného portfólia.
Skríning založený na normách
Pri skríningoch založených na normách sa investície preverujú z hľadiska súladu s určitými medzinárodnými štandardmi s cieľom riadiť a obmedziť riziká udržateľnosti v portfóliu. Vylučovacie kritériá podielových fondov správcovskej spoločnosti berú do úvahy príslušné medzinárodné štandardy, počnúc ľudskými právami cez pracovné štandardy Medzinárodnej organizácie práce (International Labour Organization ILO) až po Globálny pakt OSN. Spoločnosti, ktoré ich porušujú, sú striktne vylúčené, aby sa zabránilo zapojeniu podielových fondov do porušovania týchto medzinárodných štandardov. Pri riadení portfólia skríning založený na normách realizuje len nepriamo – prostredníctvom podielových fondov nadobúdaných do riadeného portfólia.
“Najlepší v triede”
Metóda „najlepší v triede“ používa ESG kritériá na určenie tzv. „popredných hráčov“ v rámci ekonomického sektora. Umožňuje sektorovo neutrálnu investičnú stratégiu s čiastočným znížením rizík pre udržateľnosť.
ESG analýza v rámci modelu EAM nazvaného „ESGenius“ hodnotí spoločnosti podľa ich udržateľného / ESG rizikového profilu. Uplatnením prístupu „najlepší v triede“ sa výber obmedzí na najlepšie spoločnosti z hľadiska ESG a zaistia sa najvyššie štandardy udržateľnosti. Zo strednodobého hľadiska to prispieva k zlepšeniu riadenia udržateľnosti spoločností, keďže investori zameraní na udržateľnosť usmernia svoje finančné toky. Úspech tohto prístupu je jasne daný zvýšením priemerného ratingu spoločností, najmä na európskom trhu. Pri riadení portfólia sa „najlepší v triede“ uplatňuje len nepriamo – prostredníctvom podielových fondov nadobúdaných do riadeného portfólia.
Integrácia
Začlenením a súvisiacim znížením ESG rizík už pri výbere cenného papiera sa na jednej strane zlepší rizikový profil príslušného podielového fondu a riadeného portfólia pridelením nižšej váhy neudržateľným alebo menej udržateľným cenným papierom v portfóliu, a na druhej strane je zabezpečené aktívne prispievanie podielového fondu k prevencii spoločenských a environmentálnych problémov. Jedným z takých typických príkladov je zmenšená uhlíková stopa. Veľký počet vedeckých štúdií podporuje fakt, že začlenením ESG rizík do investičných rozhodnutí sa zvyšuje možnosť vyššieho výnosu upraveného o riziko.
Tematické fondy
Tematické fondy sú podielové fondy, ktoré cielene investujú do oblastí, ako sú energetická efektívnosť, energia z obnoviteľných zdrojov, udržateľná mobilita, obehové hospodárstvo a sociálne a rozvojové projekty. Pre každý z týchto fondov sa v jeho správach uvádza vplyv príslušnej témy súvisiacej s udržateľnosťou.
Rakúska environmentálna značka alebo pečať FNG (iba pre podielové fondy)
Niektoré fondy Správcovskej spoločnosti boli certifikované podľa súčasných noriem udržateľnosti na finančnom trhu, napr. pečaťou FNG (Fóra pre udržateľné investície) a rakúskou environmentálnou značkou. Tento nezávislý externý audit a potvrdenie zabezpečuje súlad so stanovenými požiadavkami pre udržateľnosť.
Okrem vyššie uvedených nástrojov sa pre podielové fondy podľa Čl. 9 Nariadenia o zverejňovaní, ktoré majú za cieľ dosiahnuť udržateľný cieľ, uplatňuje nasledovné:
Cielenie účinku udržateľnosti
Hlavným investičným cieľom udržateľných fondov Správcovskej spoločnosti (tzv. „Impakt“ fondy) je generovať očakávaný výnos a zároveň investovať do konkrétnych riešení spoločenských a environmentálnych výziev, ako je klimatická zmena. Zámerom je dosiahnuť merateľný pozitívny vplyv na udržateľnosť. Táto ekologická alebo spoločensky pridaná hodnota sa pre „Impakt“ fondy Správcovská spoločnosť podrobne počíta a transparentne prezentuje, dodatočne k zverejňovaniu intenzity CO2 a výpočtu vodnej stopy v Správcovskej spoločnosti.
Okrem vyššie uvedených základných zásad platia podľa článku 8 Nariadenia o zverejňovaní pre podielové fondy nasledujúce nástroje, ktoré napomáhajú alebo propagujú environmentálne alebo spoločenské aspekty alebo ich kombináciu:
Vylučovacie kritériá
Vylučovacie kritéria správcovskej spoločnosti stanovujú striktný etický limit. Tieto vylúčenia slúžia nielen na splnenie vysokých etických požiadaviek investorov, ale tiež konkrétne vylučujú spoločenské, ekonomicky a ekologicky relevantné oblasti, ako napr. jadrovú energiu, ropné výrobky alebo výrobu elektriny z uhlia kvôli ich nepriaznivému vplyvu alebo rizikovému profilu. Priamo to prispieva k zlepšeniu tak spoločenskej, ako aj environmentálnej stopy.
Skríning založený na normách
Pri skríningoch založených na normách sa investície preverujú z hľadiska súladu s určitými medzinárodnými štandardmi s cieľom riadiť a obmedziť riziká udržateľnosti v portfóliu. Vylučovacie kritériá podielových fondov správcovskej spoločnosti berú do úvahy príslušné medzinárodné štandardy, počnúc ľudskými právami cez pracovné štandardy Medzinárodnej organizácie práce (International Labour Organization ILO) až po Globálny pakt OSN. Spoločnosti, ktoré ich porušujú, sú striktne vylúčené, aby sa zabránilo zapojeniu podielových fondov do porušovania týchto medzinárodných štandardov.
“Najlepší v triede”
Metóda „najlepší v triede“ používa ESG kritériá na určenie tzv. „popredných hráčov“ v rámci ekonomického sektora. Umožňuje sektorovo neutrálnu investičnú stratégiu s čiastočným znížením rizík pre udržateľnosť.
ESG analýza v rámci modelu EAM nazvaného „ESGenius“ hodnotí spoločnosti podľa ich udržateľného / ESG rizikového profilu. Uplatnením prístupu „najlepší v triede“ sa výber obmedzí na najlepšie spoločnosti z hľadiska ESG a zaistia sa najvyššie štandardy udržateľnosti. Zo strednodobého hľadiska to prispieva k zlepšeniu riadenia udržateľnosti spoločností, keďže investori zameraní na udržateľnosť usmernia svoje finančné toky. Úspech tohto prístupu je jasne daný zvýšením priemerného ratingu spoločností, najmä na európskom trhu.
Integrácia
Začlenením a súvisiacim znížením ESG rizík už pri výbere cenného papiera sa na jednej strane zlepší rizikový profil príslušného podielového fondu pridelením nižšej váhy neudržateľným alebo menej udržateľným cenným papierom v portfóliu, a na druhej strane je zabezpečené aktívne prispievanie podielového fondu k prevencii spoločenských a environmentálnych problémov. Jedným z takých typických príkladov je zmenšená uhlíková stopa. Veľký počet vedeckých štúdií podporuje fakt, že začlenením ESG rizík do investičných rozhodnutí sa zvyšuje možnosť vyššieho výnosu upraveného o riziko.
Pomocou internej EAM ESG platformy s názvom „ESGenius“ je všetkým portfólio manažérom poskytnutý prístup k príslušným ESG informáciám o ich portfóliách a jednotlivých cenných papieroch.
Tematické fondy
Tematické fondy sú podielové fondy, ktoré cielene investujú do oblastí, ako sú energetická efektívnosť, energia z obnoviteľných zdrojov, udržateľná mobilita, obehové hospodárstvo a sociálne a rozvojové projekty. Pre každý z týchto fondov sa v jeho správach uvádza vplyv príslušnej témy súvisiacej s udržateľnosťou.
Rakúska environmentálna značka alebo pečať FNG (iba pre podielové fondy)
Niektoré fondy EAM boli certifikované podľa súčasných noriem udržateľnosti na finančnom trhu, napr. pečaťou FNG (Fóra pre udržateľné investície) a rakúskou environmentálnou značkou. Tento nezávislý externý audit a potvrdenie zabezpečuje súlad so stanovenými požiadavkami pre udržateľnosť.
Okrem vyššie uvedených nástrojov sa pre podielové fondy podľa Čl. 9 Nariadenia o zverejňovaní uplatňuje , ktoré majú za cieľ dosiahnuť udržateľný cieľ:
Cielenie účinku udržateľnosti
Hlavným investičným cieľom fondov správcovskej spoločnosti, ktoré majú účinok na udržateľnosť (tzv. „Impakt“ fondy), je generovať očakávaný výnos a zároveň investovať do konkrétnych riešení spoločenských a environmentálnych výziev, ako je klimatická zmena. Zámerom je dosiahnuť merateľne pozitívny udržateľný vplyv. Táto ekologická alebo spoločensky pridaná hodnota sa pre „Impakt“ fondy EAM podrobne počíta a transparentne prezentuje , dodatočne k zverejňovaniu intenzity CO2 a výpočtu vodnej stopy v EAM.
Informácie podľa článku 4 Nariadenia o zverejňovaní
Vyhlásenie o hlavných nepriaznivých vplyvoch investičných rozhodnutí na faktory udržateľnosti v angličtine nájdete na stránke EAM tu alebo v slovenčine na linku nižšie.
Zverejnenie podľa článku 10 Nariadenia o zverejňovaní
Dokument s informáciami v súlade s článkom 10 Nariadenia o zverejňovaní je vytvorený pre každý z fondov kategorizovaných podľa článku 8 alebo 9 Nariadenia o zverejňovaní.