Autor: Adam Vranka | 5 min. čítania
Tento blog je pokračovaním blogu z marca: Prečo sa nebáť korekcií?
Minulý mesiac sme vám priniesli blog o korekciách, v ktorom sme rozoberali prečo by sa ich nemali investori báť. V tomto blogu sme spomínali, že americký akciový index S&P 500 sa v polovici marca dostal od svojich maxím o 10 % nižšie. Dnes sa už táto strata blíži k 20 %-tám. Niektoré akciové indexy sa už dokonca nachádzajú aj v medveďom trhu (t.j. o -20 a viac percent od maxím).
- Prvý významnejší akciový index, ktorý sa dostal do medvedieho trhu bol index menších amerických spoločností Russell 2000, ktorý je od svojich maxím o 25 % nižšie.
- V minulom týždni sa cez túto hranicu dostal aj najznámejší index amerických technologických spoločností Nasdaq Composite. Ten je od svojich maxím nižšie o viac ako 22 %.
- Negatívna nálada z amerických akciových trhov sa preniesla do celého sveta. Nemecký akciový index DAX 30 a aj širší európsky index STOXX Europe 600 poklesli od svojich maxím o približne 12 %.
- Japonský akciový index Nikkei 225 a čínsky akciový index Hang Seng za minulý týždeň klesli o viac ako 10 %.
V tomto blogu sa pozrieme bližšie na dôvody, pre ktoré sa akcie hlavne v minulom týždni ďalej prepadali.
Poklesy minulý týždeň odštartovalo oznámenie Donalda Trumpa o novej colnej politike USA, ktoré boli prísnejšie ako sa očakávalo. V takzvaný „Liberation day“ (Deň oslobodenia) Trump oznámil výšku ciel pre jednotlivé krajiny, ktoré importujú svoje produkty do USA. „Základné minimálne clo“ by malo byť 10 %, pričom pre najväčších obchodných partnerov USA sú clá ešte vyššie. Možeme si uviesť niekoľko príkladov:
- pre Čínu sa zaviedlo nové clo vo výške 34 % (čím sa ich celková výška zvýšila na 54 %),
- pre Európsku úniu 20 %,
- pre Japonsko 24 %,
- a pre Vietnam 46 %.
Po tomto oznámení zažili americké akciové indexy najprudší pokles od marca 2020. Za dva dni spoločnosti z indexu S&P 500 zmazali 5 biliónov USD z hodnoty akcií. Podľa údajov LSEG, ktoré spracovala agentúra Reuters znamenala táto strata pre index S&P 500 rekordný dvojdňový pokles a prekonala dvojdňovú stratu 3,3 bilióna USD z marca 2020, keď pandémia Covid-19 zachvátila globálne trhy. Najviac boli zasiahnuté najmä veľké technologické spoločnosti. Takzvaná Magnificent 7 odpísala za štvrtok a piatok 1,8 bilióna USD z trhovej hodnoty. Najviac sa z tejto skupiny prepadla spoločnosť Apple, ktorej trhová kapitalizácia klesla o viac ako 533 miliárd USD.
Odhady ratingovej agentúry Fitch poukazujú na to, že tieto zvýšenia ciel by mohli drasticky zvýšiť priemernú efektívnu colnú sadzbu na všetky dovozy do USA z 2,5 % v roku 2024 na 22 % v roku 2025. Tým by sa dostala na približne rovnakú úroveň ako v roku 1910.

Zdroj: Statista, U.S. International Trade Commission, Fitch Ratings
Vďaka týmto clám narastajú obavy o budúcnosť americkej ekonomiky (vyššia inflácia, nižší rast americkej ekonomiky, vyššia nezamestnanosť). Jednotlivé inštitúcie a banky upravujú svoje prognózy, čoraz častejšie predpovedajúce recesiu. Najväčšia americká banka J.P.Morgan zvýšila pravdepodobnosť recesie v USA a vo svete na 60 %. Podľa investičnej banky Goldman Sachs bude mať colná politika Bieleho domu väčšie dôsledky na hospodárstvo USA, než sa očakávalo. Preto zvýšila svoju prognózu inflácie na tento rok na 3,5 %, znížila odhad rastu HDP len na 1 % a zvýšila odhad miery nezamestnanosti na 4,5 %.
Zaujímavý je aj výpočet spomínaných ciel. Celý proces spočíva v tom, že sa obchodný deficit s určitou krajinou vydelí dovozom z tejto krajiny a vypočíta sa implicitné clo. USA sa rozhodli reagovať na to, čo považujú za „nespravodlivé“ zaobchádzanie (tvrdia, že svet uvaľuje na americké výrobky vysoké clá) a uvalili clá, ktoré predstavujú približne polovicu z vypočítaných implicitných ciel.
V prípade Európskej únie tento výpočet vyzerá nasledovne: obchodný deficit vo výške 235,6 miliardy USD sa vydelí dovozom vo výške 608,8 miliardy USD, čo znamená pre USA vypočítané implicitné clo vo výške 38,8 %. Trumpov zverejnený zoznam ciel uvádza hodnotu 39 %, ktorú uplatňuje EÚ. V reakcii na to USA zaviedli clo vo výške 20 %.
Trump si od týchto ciel sľubuje viacero vecí. Hlavným Trumpovým cieľom je znížiť obchodný deficit USA a prinútiť spoločnosti presunúť výrobu do USA. Trump dúfa, že podniky otvoria prevádzky v USA aby sa vyhli clám a zároveň sa tak vytvoria nové pracovné miesta. Americkí predstavitelia si od ciel sľubujú aj to, že zvýšia príjmy USA. Uviedli, že clá prinesú každoročne „stovky miliárd dolárov v každom danom roku“ alebo „bilióny v priebehu 10 rokov“.
Donald Trump povedal, že je otvorený zníženiu ciel ak mu ostatné krajiny ponúknu niečo „fenomenálne“. Ako príklad uviedol, že by mohol znížiť clá na tovar z Číny, ak by jej vláda umožnila spoločnosti ByteDance, vlastníkovi TikToku, predať časť aplikácie, ktorá sa používa v USA. Dôležité teraz bude ako zareagujú na americké clá ostatné krajiny. Budú sa snažiť o dohodu alebo oznámia protiopatrenia?
Prvou významnou odpoveďou na americké clá sa stala reakcia Číny, ktorá minulý piatok oznámila sériu protiopatrení. Medzi najvýraznejšie patrí zavedenie dodatočných 34 % ciel na všetok americký tovar, ako aj obmedzenia vývozu niektorých vzácnych materiálov. Tieto kroky výrazne eskalovali napätie v obchodnej vojne medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Dôležité bude teraz aj to, ako zareaguje Európska únia. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcií na oznámenie o Trumpových clách uviedla, že Európska únia je pripravená a bude reagovať.
Pre bežných investorov sa ale stále nič nemení. Ako sme už spomínali v minulom blogu, investovanie je dlhodobý proces, pri ktorom:
- treba byť disciplinovaný,
- nepodľahnúť panike
- a pri prepadoch nerobiť emocionálne rozhodnutia, ktoré by mohli investori neskôr ľutovať. Pri pravidelnom investovaní práve v takýchto situáciách môže investor nakúpiť „lacnejšie“.
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingovým oznámením a slúži ako doplnkový zdroj informácií pre investorov, pričom je založený na najlepších informačných zdrojoch dostupných v čase jeho vytvorenia. Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov, pokiaľ ide o výnos, zdaňovanie a mieru akceptovateľného rizika. Informácie boli spracované bez zohľadnenia osobnej situácie možných prijímateľov a ich znalostí a skúseností v oblasti investovania, nepredstavujú poskytnutie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu, nie sú ani návrhom na uzatvorenie obchodu zo strany správcovskej spoločnosti a nevyplývajú z neho žiadne záväzky. Výnosy z investície do podielových fondov dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov. Zdrojom použitých informácii je Erste Asset Management GmbH, so sídlom Am Belvedere 1, 1100 Viedeň, Rakúsko, zapísaná v Obchodnom registri Obchodného súdu Viedeň pod registračným číslom 102018 b, podnikajúca v Slovenskej republike prostredníctvom organizačnej zložky Erste Asset Management GmbH, pobočka Slovenská republika, so sídlom Tomášikova 48, 832 65 Bratislava, IČO: 51 410 818, zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Po, vložka č.: 4550/B, ak nie je uvedené inak. Informácie obsiahnuté v tomto dokumente nie je dovolené ďalej rozširovať bez predchádzajúceho súhlasu spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pobočka Slovenská republika.