Autor: Philipp Marchhart | 6 min. čítania

 

Približne pred piatimi rokmi sa zdalo, že svet sa zo dňa na deň prakticky zastavil. Koronavírus pochádzajúci z Číny sa rýchlo rozšíril po celom svete. Rozsiahle lockdowny na zamedzenie šírenia Covid-19 mali ďalekosiahle dôsledky nielen na spoločnosť. Dôsledky krízy spôsobenej koronavírusom masívne zasiahli aj hospodárstvo. V neposlednom rade finančný svet zažil jeden z najrýchlejších krachov na burze v modernej histórii. V priebehu niekoľkých týždňov hlavné indexy stratili bilióny na hodnote, čo vyvolalo paniku medzi investormi.

Keď sa pozrieme na pandémiu Covid z pohľadu akciového trhu, kríza a následný krach ukázali predovšetkým jednu vec: trhy sa môžu zotaviť rýchlejšie, ako sa očakávalo. Tí, ktorí si počas krachu Covidu zachovali chladnú hlavu a zostali investovať, boli odmenení. Po počiatočnom krachu nasledovalo rýchle zotavenie - čo opäť dokazuje, že emocionálne rozhodnutia pri investovaní môžu viesť k premárneným príležitostiam a že pri investovaní peňazí sa oplatí myslieť dlhodobo. Upozornenie: investovanie do cenných papierov zahŕňa riziká aj príležitosti.

 

Od vypuknutia epidémie ku globálnej pandémii

Prvé prípady koronavírusu (neskôr oficiálne pomenovaného SARS-CoV-2) boli zistené v čínskom meste Wuhan koncom decembra 2019. Hrozba nebola spočiatku rozpoznaná a ocenená na trhoch - veď už predtým sa vyskytli ohniská výskytu vírusov SARS. Tie však boli zvládnuté skôr, ako sa rozšírili za hranice Číny.

Keď sa vírus napokon dostal do iných krajín a počet nakazených v Taliansku, Iráne a Južnej Kórei prudko vzrástol, bolo jasné, že Covid-19 je viac než len regionálny problém. Koncom februára Taliansko hlásilo veľké ohniská vírusu v Lombardii, čo viedlo k prvým lockdownom v Európe.

Zdroj: unsplash.com

Historický krach naberá na obrátkach

Na burzách začali investori oceňovať narušenie dodávateľských reťazcov, zákazy cestovania a hrozbu recesie. Vírus sa napokon rýchlo prejavil aj v ekonomickom meradle. Už vo februári 2020 klesol vývoz námorných kontajnerov z Číny o 30 %. Čoskoro potom sa rušili aj ďalšie a ďalšie významné podujatia v Európe.

V týždni od 24. do 28. februára sa ukázal dopad pandémie Covidu aj na svetové trhy, ktoré zaznamenali najhorší týždenný pokles od finančnej krízy v roku 2008. Index S&P 500 klesol za päť dní o viac ako 11 %.

 

Závažné hospodárske dôsledky

Po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia 11. marca 2020 oficiálne vyhlásila Covid-19 za globálnu pandémiu, akciové trhy pokračovali v páde. Dňa 12. marca sa index Dow Jones prepadol o 10 % za jediný deň, čo bol najhorší pokles od roku 1987 a tretia najväčšia denná strata v histórii indexu. Dňa 16. marca sa ceny prepadli o ďalších 10 %, pretože investori sa obávali úplného zastavenia hospodárskeho rastu.

Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Vplyv pandémie na celosvetové hospodárske údaje bol obrovský. Nielenže sa zrútili prognózy hospodárskeho rastu, ale prudko vzrástla aj nezamestnanosť. V týždni od 26. marca sa počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA zvýšil desaťnásobne na viac ako tri milióny, čo je bezprecedentný historický nárast. Celkovo prišlo v marci 2020 o prácu takmer desať miliónov Američanov. Hospodársky rast zaznamenal bezprecedentný prepad.

Upozornenie: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúceho vývoja.

Trhy dosiahli dno v marci 2020

Do tej doby trhy na celom svete stratili obrovské množstvo hodnoty. Index MSCI World, akciový index, ktorý odráža výkonnosť akciových trhov v rozvinutých ekonomikách, sa v čase, keď bola Covidová kríza najhoršia, prepadol o viac ako 22 %. Aj v Európe zaznamenali indexy historicky najslabší prvý štvrťrok. Hlavný nemecký index DAX vo Frankfurte klesol za prvé tri mesiace roka o viac ako 30 %.

Upozornenie: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúceho vývoja. Graf je indexovaný na úrovni 100 % = 1. január 2020.

Situácia na trhu s ropou na začiatku Covidovej krízy bola rovnako búrlivá. Pokles dopytu v dôsledku početných lockdownov viedol k prudkému poklesu cien ropy, ktorý ešte viac prehĺbila cenová vojna medzi vývozcami ropy Saudskou Arábiou a Ruskom. V porovnaní so začiatkom roka 2020 cena ropy klesla o štvrtinu. Situácia vyvrcholila 20. apríla 2020, keď sa cena americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) po prvýkrát nakrátko dostala do záporných hodnôt v dôsledku hrozby preplnenia zásob ropy v dôsledku výrazného prebytku ponuky.

Táto pandémia spôsobila hospodársky útlm, ktorý nemal obdobu, prinajmenšom v súčasnom svete. Neistota spojená s ďalším vývojom Covidovej krízy bola hlavnou príčinou obrovských strát, ktoré trhy utrpeli vo februári a marci 2020. Keďže sa šírila panika, aj tradične stabilné aktíva zaznamenávali prudké poklesy. Mnohé hedžové fondy a inštitucionálni investori boli nútení predávať svoje pozície, aby splnili margin call (doložili ďalšiu hotovosť alebo cenné papiere na pokrytie prípadných strát), čo ešte viac prehĺbilo špirálu poklesu. Ako sa však ukázalo, investorom sa tým otvorila historická príležitosť na nákup.

 

Rýchle zotavenie

Po počiatočnom šoku a obrovských stratách sa trhy čoskoro začali zotavovať. Toto oživenie podporila rýchla a rozhodná reakcia vlád a centrálnych bánk. Európska centrálna banka (ECB) a americký Federálny rezervný systém (Fed) znížili svoje kľúčové úrokové sadzby a spustili rozsiahle programy nákupu dlhopisov s cieľom stabilizovať finančné trhy. Okrem toho boli prijaté rozsiahle fiškálne opatrenia vrátane priamej finančnej pomoci podnikom a domácnostiam, ako aj rozsiahle balíky hospodárskych stimulov v mnohých krajinách.

Podporné opatrenia a dodatočná likvidita spôsobili výrazné nárast cien indexov. Do augusta už index S&P 500 vyrovnal všetky straty, ktoré utrpel počas krízy. Napriek silnému prepadu a historicky slabému prvému štvrťroku sa tomuto dôležitému indexu amerického akciového trhu podarilo uzavrieť rok 2020 so ziskom viac ako 16 %.

Upozornenie: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúceho vývoja. Graf je indexovaný na úrovni 100 % = 1. január 2020.

Poučenie z Covidovej krízy: zachovanie chladnej hlavy sa ukázalo ako správna stratégia

Rok 2020 ukázal, že trhy sa dokázali zotaviť rýchlejšie, ako sa očakávalo. Investori, ktorí predali svoje pozície počas krachu, utrpeli značné straty. Tí, ktorí čakali aby zachytili ideálny vstupný bod a neboli zainvestovaní, prišli o veľkú časť zotavenia akciového trhu. Naopak, tí, ktorí zostali investovať alebo dokonca využili straty na ďalšie nákupy, profitovali z následného oživenia.

Aj v súčasnej neistej situácii by investori nemali podliehať panike, ale mali by sa naďalej sústrediť na svoje dlhodobé ciele. História ukázala, že trpezlivosť a vytrvalosť sa vyplácajú. Na akciovom trhu to symbolizuje príslovie „Čas na trhu je lepší ako načasovanie trhu“ - je lepšie zostať zainvestovaný na trhu, ako sa snažiť zachytiť najlepší vstupný bod prostredníctvom dokonalého načasovania.

Princíp priemerovania ceny (DCA) môže investorom pomôcť využiť poklesy na trhoch na ďalšie nákupy. Pravidelné investovanie určitej sumy bez ohľadu na vývoj na trhu znižuje priemernú nákupnú cenu pri poklese cien - investori získajú za investovaný kapitál viac jednotiek alebo podielov. Dôležité je si uvedomiť najmä to, že investovanie na akciovom trhu je maratón, nie šprint.

Upozornenie: efekt z priemerovania ceny sa s postupujúcim sporením znižuje, pretože nahromadené aktíva sa čoraz viac správajú tak, ako keby ste celú sumu investovali jednorazovo. V závislosti od vývoja na trhu sa môže jednorazová investícia ukázať aj ako výhodnejšia. Investovanie do cenných papierov so sebou prináša riziká, ako aj príležitosti.

Covidová kríza ukazuje, že investori by sa mali zamerať na dlhodobý investičný horizont bez ohľadu na fázy boomu alebo krízy. Aj tí, ktorí investovali do svetového akciového trhu len krátko pred krachom v roku 2020, by už dávno získali späť straty z tejto investície.

 

Záver

Pandémia Covidu držala svet a trhy v roku 2020 v napätí. Aj nasledujúce roky sa totiž niesli v znamení obmedzení, neistoty a pretekov o vakcínu proti Covid-19. Hoci sa pád počas pandémie na akciových trhoch zapísal do histórie ako najrýchlejší pád všetkých čias, následné zotavenie bolo tiež pozoruhodne rýchle. Investori, ktorí si zachovali chladnú hlavu a zostali investovať, sa mohli na tomto oživení po krachu podieľať.

Dnes na trhoch stále prevláda neistota v dôsledku colnej politiky Donalda Trumpa, geopolitického napätia a hospodárskych problémov. Tieto faktory spôsobujú volatilitu a občasný pokles cien. Poučenie z Covidovej krízy však ukazuje, že dlhodobé investovanie je dobrým spôsobom, ako dlhodobo budovať bohatstvo napriek krátkodobým neistotám. Napriek tomu by investori mali mať vždy na pamäti, že investovanie do cenných papierov so sebou prináša aj riziká.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/five-years-since-covid-hit-a-historic-crash-and-the-lessons-learned/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora

Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.