Okrem spoločností zaoberajúcich sa vesmírnymi technológiami, ktoré vlastnia dvaja významní americkí miliardári, pracuje na komerčnom rozvoji vesmírneho biznisu aj mnoho ďalších spoločností, od veľkých leteckých korporácií, ako sú Lockheed Martin a Airbus, až po mnohé malé začínajúce podniky. Ekonómovia preto očakávajú, že toto odvetvie bude naďalej rýchlo rásť.

Podľa správy o odvetví, ktorú v roku 2024 uverejnilo Svetové ekonomické fórum, sa očakáva, že objem vesmírneho podnikania vzrastie z 330 miliárd USD v roku 2023 na 525 miliárd USD v roku 2030 a 755 miliárd USD v roku 2035. To by zodpovedalo ročnej miere rastu približne 7 %. Tieto údaje zahŕňajú len vesmírny priemysel v užšom zmysle slova, ako sú výrobcovia rakiet a prevádzkovatelia satelitov. Ak k tomu pripočítame odvetvia, ktoré sú môžu fungovať len vďaka vesmírnym technológiám, ako sú služby GPRS, štúdia predpokladá rast zo 630 miliárd USD v roku 2023 na 1,8 bilióna USD v roku 2035.

Poznámka: Prognózy a minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.

EÚ chce vytvoriť konkurenta Starlinku s vlastnou satelitnou sieťou Iris

Plány EÚ na vytvorenie vlastnej satelitnej siete by tiež mohli byť impulzom pre toto odvetvie. V decembri Komisia EÚ zadala zákazku na 290 satelitov konzorciu niekoľkých európskych výrobcov. Od roku 2030 bude Iris konkurovať satelitnej sieti Starlink Elona Muska. Kontrakt na nasledujúcich dvanásť rokov získava konzorcium Spacerise, ktoré združuje výrobcov SES z Luxemburska, Eutelsat z Francúzska a Hispasat zo Španielska. Medzi dodávateľov skupiny patrí výrobca lietadiel Airbus a poskytovatelia sietí Telekom a Orange, pričom náklady na satelitný program sa odhadujú na 10,6 miliardy EUR.

Vzhľadom na silnú konkurenciu zo strany SpaceX sa v európskom satelitnom priemysle objavujú náznaky konsolidácie. Airbus, francúzsky Thales a taliansky Leonardo chcú založiť spoločný podnik pre vesmírne lety, aby mohli lepšie konkurovať Muskovej spoločnosti, uviedli v decembri pre tlačovú agentúru Reuters ľudia oboznámení s týmito plánmi. Generálny riaditeľ spoločnosti Leonardo Roberto Cingolani agentúre potvrdil, že vzorom je štruktúra spoločného podniku na výrobu rakiet MBDA, na ktorej sa podieľajú Airbus, britský BAE Systems a Leonardo. Spoločnosti Airbus a Thales už predtým oznámili rozsiahle úspory v oblasti vesmírneho priemyslu.

 

Toyota sa chce viac angažovať v kozmickom priemysle investíciami do výrobcov rakiet

Napokon, do vesmírneho biznisu by sa v budúcnosti mohlo viac zapojiť aj Japonsko. Na januárovom veľtrhu CES v Las Vegas predseda predstavenstva Toyoty Akio Toyoda vysvetlil, že spoločnosť sa zaujíma aj o raketové technológie. „Pretože budúcnosť mobility by sa nemala obmedzovať len na Zem alebo len na jednu automobilovú spoločnosť,“ povedal so zjavným rýpnutím do Elona Muska, šéfa nielen SpaceX, ale aj Tesly, lídra na trhu s elektrickými vozidlami. Ako prvý krok Toyota investuje do japonskej raketovej spoločnosti Interstellar Technologies.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/space-industry-hopes-for-new-boom-under-donald-trump/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora

Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.