Toto rozčarovanie je pre OpenAI, tvorcov ChatGPT a priekopníkov boomu AI, dvojnásobne bolestivé. Na jednej strane je spoločnosť na ceste k IPO, kde by chcela získať viac ako 100 mld. Nad týmito zámermi teraz visí veľmi veľký otáznik. Na druhej strane spoločnosť zamerala celú svoju stratégiu rastu na podnikanie v oblasti B2C. Veľká časť jej obratu vo výške približne 4 miliardy USD v roku 2024 pochádzala z predplatného. Do roku 2029 sa očakávalo, že len táto oblasť podnikania vzrastie na viac ako 50 miliárd USD. Okrem toho sa spoločnosť OpenAI nedávno pustila do novej cenovej schémy. Najnovší model, o3, bude k dispozícii len používateľom Pro, ktorí sú ochotní platiť 200 USD mesačne. To by malo konečne stabilizovať ziskovosť spoločnosti, ktorá podľa odhadov stále dosahuje stratu jeden dolár na každé dva doláre tržieb
Príchod DeepSeek je preto potrebné považovať za existenčnú hrozbu pre OpenAI. Zatiaľ nie je jasné, do akej miery to bude mať negatívny dopad na hlavného investora OpenAI, spoločnosť Microsoft. V každom prípade bude musieť spoločnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie integrovať modely OpenAI výlučne do produktového radu Microsoft Copilot.
Poznámka: Prognózy nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.
Rozhodujúcu úlohu by mohla zohrávať regulácia
Zo všetkého najviac kritizované nariadenia by sa mohli stať pozitívnym faktorom pre existujúce spoločnosti s uzavretým zdrojovým kódom. Zákon EÚ o umelej inteligencii a podobné nariadenia vyžadujú ďalekosiahle a komplexné audity modelov umelej inteligencie, aby sa mohli komerčne využívať. Relatívne malé výskumné laboratórium, ako je DeepSeek, ktoré aj tak dáva svoj produkt voľne k dispozícii, bude ťažké presvedčiť, aby so svojimi právnikmi vyplnilo stránky formulárov a poslalo ich do Bruselu alebo Sacramenta.
Americkí technologickí giganti majú v tejto oblasti jasnú výhodu a môže byť len otázkou času, kedy sa ozvú hlasy požadujúce väčšiu reguláciu modelov s otvoreným zdrojovým kódom. V niektorých prípadoch sa to už aj tak deje s odkazom na autocenzúru R1, akonáhle je konfrontovaná s otázkami týkajúcimi sa čínskej vnútornej politiky alebo histórie. Či bude pre bežného používateľa dôležité, aby jeho asistent s umelou inteligenciou pravdivo informoval o masakre na Námestí nebeského pokoja, keď píše e-mail svojmu šéfovi, je iná otázka.
Zdá sa, že modely umelej inteligencie budú v budúcnosti vnímané ako zameniteľný zdroj, a nie ako produkt ako taký. Možno si predstaviť podobnú dynamiku trhu ako v prípade kedysi veľmi uznávaných, neskôr rýchlo štandardizovaných a racionalizovaných solárnych panelov. Na jednej strane to nahráva spoločnostiam Apple a Amazon, ktoré boli v posledných rokoch obviňované z nečinnosti v sektore AI. Spoločnosť Apple si stanovila za cieľ čo najlepšie integrovať modely AI do svojich produktov bez toho, aby sa nechala vtiahnuť do boja o zdroje. Pri spätnom pohľade to bola presne tá správna stratégia. Vďaka AWS Bedrock vytvorila spoločnosť Amazon de facto priemyselný štandard pre cloudový hosting modelov AI, čím sa stala nezávislou od úspechu jedného poskytovateľa modelov.
Investori budú skúmať, kto má prospech zo zavádzania umelej inteligencie
Najväčšia neistota je v súčasnosti v sektore polovodičov, samozrejme, predovšetkým v prípade zázračného dieťaťa Nvidia. Ako bolo opísané vyššie, v súčasnosti existuje oveľa viac argumentov pre pokles dopytu po grafických procesoroch. V relevantných kruhoch sa v súčasnosti veľa hovorí o Jevonovom paradoxe, ktorý zhruba hovorí, že akonáhle sa softvérová služba zlacní, dopyt po nej neúmerne vzrastie a v konečnom dôsledku dokonca spôsobí rast trhu. Na druhej strane však stále neexistuje „aplikácia zabijak umelej inteligencie“. Stručne povedané, ak by LLM a podobné modely zo dňa na deň zmizli, pravdepodobne by si to všimol len obmedzený počet ľudí mimo výskumu AI.
Pre drvivú väčšinu používateľov sú prípady použitia AI obmedzené na písanie domácich úloh a generovanie vtipných hlbokých obrázkov, ak túto technológiu vôbec používajú. Pre investorov bude preto o to dôležitejšie overiť si, ktoré spoločnosti môžu zo zavádzania umelej inteligencie profitovať a nie sú v nevyhnutných pretekoch ku dnu.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/deepseek-the-sputnik-moment-for-ai/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.