Nižší príjem a nadmerné výdavky
Hlavnými dôvodmi zvýšenia deficitu sú nižšie daňové príjmy, ako sa očakávalo, a nadmerné verejné výdavky. Okrem toho zdĺhavý a náročný proces zostavovania vlády po predčasných voľbách pred štyrmi mesiacmi pravdepodobne viedol k vyčkávaciemu postoju mnohých hospodárskych subjektov.
S týmto deficitom Francúzsko prekračuje konvergenčné kritériá EÚ, ktoré pre účasť v hospodárskej a menovej únii stanovujú maximálny dlh vo výške 3 % HDP. EÚ preto už začala voči druhej najväčšej ekonomike EÚ postup pri nadmernom deficite. Termín na predloženie plánu na zníženie dlhu, ktorý bol pôvodne stanovený na koniec septembra, sa teraz posunul na koniec októbra.
Odklon od politiky priaznivej pre podniky sa stretol s odporom
Predložené plány s drastickými škrtmi vo výdavkoch a zvyšovaním daní sú jasným odklonom od politiky predchádzajúcej vlády, ktorá bola priaznivá pre podniky. Vzhľadom na finančnú situáciu bolo potrebné „požadovať príspevok od veľkých spoločností, ktoré dosahujú vysoké zisky“, povedal Barnier.
Úsporný rozpočet sa zatiaľ v Parlamente stretol s odporom. Ešte pred jeho predložením ho kritizovali ľavicoví aj pravicoví nacionalisti. Keďže nová vláda nemá v Národnom zhromaždení väčšinu, mohla preto rozpočet presadiť len v upravenej podobe alebo presadiť svoju verziu cez poslancov pomocou osobitného článku ústavy.
Výhrady sú aj v radoch vlády, ktorej členovia sú nespokojní s rozpočtovými škrtmi a odklonom od predchádzajúcej hospodárskej politiky. Počas predchádzajúceho funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macrona sa znížili dane pre veľké podniky. Napokon kritika prišla aj zo strany Vysokej rady pre financie, ktorá posudzovala plány vlády z hľadiska ich udržateľnosti a dospela k záveru, že základné prognózy rastu sú príliš optimistické.
Plány týkajúce sa deficitu a daní sa na finančných trhoch pozorne sledujú
Vývoj vo Francúzsku sa pozorne sleduje na finančných trhoch. Vysoká úroveň dlhu a ťažkosti pri zostavovaní vlády už vyvolali neistotu, ale teraz sa objavujú aj obavy, že úsporný rozpočet by mohol spomaliť hospodársky rozvoj.
Celkovo sa francúzsky akciový index MSCI France od začiatku roka takmer nepohol a zaostal za výraznými prírastkami indexov ostatných búrz. Okrem faktorov hospodárskej politiky zhoršujú situáciu na akciovom trhu aj obavy o čínsku ekonomiku, keďže niektoré významné kótované spoločnosti vo Francúzsku sú mimoriadne závislé od dopytu z Číny.
Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Zdroj: LSEG Datastream
Vývoj MSCI France
Investori na dlhopisových trhoch boli v tomto roku opatrní aj pri francúzskych štátnych dlhopisoch vzhľadom na nové voľby a zvyšujúci sa deficit. Riziková prémia francúzskych dlhopisov určovaná výnosovým spreadom (rozpätím) voči porovnateľným nemeckým dlhopisom v tomto roku citeľne vzrástla. Ratingová agentúra Fitch v októbri revidovala výhľad úverového ratingu Francúzska zo „stabilného“ na „negatívny“ z dôvodu neistoty okolo hospodárskej politiky. Na vysvetlenie agentúra Fitch uviedla aj neistotu, či menšinová vláda vôbec dokáže rozbehnúť potrebné hospodárske programy.
Poznámka: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov. Zdroj: LSEG Datastream. Riziková prémia je rozdiel medzi výnosmi 10-ročných francúzskych štátnych dlhopisov a 10-ročných nemeckých štátnych dlhopisov.
Riziková prémia francúzskych štátnych dlhopisov
Podľa informovaných kruhov prezident Macron už na stretnutí s vysokopostavenými americkými bankármi, ktoré predchádzalo predstaveniu rozpočtových plánov, požiadal o pochopenie pre rozpočtové problémy a možné zvýšenie daní. Na stretnutí s 13 finančníkmi koncom septembra ich Macron, bývalý investičný bankár, požiadal, aby bezhlavo nereagovali na prípadné zvyšovanie daní, uviedla tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na informované osoby. Macron prítomných investorov ubezpečil, že pôjde o cielené a dočasné opatrenia vzhľadom na slabé európske hospodárstvo.
Niektoré nedávno zverejnené hospodárske údaje z Francúzska však pozitívne prekvapili. Priemyselná výroba krajiny v auguste nečakane vzrástla o 1,4 %. Aj inflácia vo Francúzsku sa vďaka priaznivejším cenám energií znížila viac, ako sa očakávalo, a v septembri dosiahla najnižšiu úroveň za viac ako tri roky, a to 1,4 %.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/deficit-spiraling-out-of-control-french-government-plans-drastic-austerity-program/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.