„USA sú už deväť rokov najdôležitejším obchodným partnerom Nemecka. Vyplniť túto medzeru domácou a európskou spotrebou na jednotnom trhu bude takmer nemožné,“ povedal Hüther. Odborníci očakávajú, že zvýšenie ciel zasiahne automobilový priemysel, strojárstvo, ale aj farmaceutický a chemický sektor obzvlášť tvrdo, keďže majú nadpriemerné vývozy do USA.
Chmúrne vyhliadky pre automobilový priemysel
To by mohlo ešte viac poškodiť už aj tak slabý automobilový priemysel. Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa výrazne zhoršila už pred volebným víťazstvom Donalda Trumpa. Barometer podnikateľskej klímy stanovený v prieskume podnikov inštitútom Ifo klesol z mínus 23,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci na mínus 27,7 bodu v októbri.
Poznámka: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.
Exportné očakávania v nemeckom automobilovom priemysle sa v októbri ďalej zhoršili, pričom príslušný ukazovateľ klesol na mínus 32,8 bodu. Nižšia hodnota bola len počas prvej vlny koronavírusu na začiatku roka 2020. „Zdá sa, že nemecký automobilový priemysel je čoraz viac ovplyvňovaný silnejúcou konkurenciou, najmä z mimoeurópskych krajín,“ vysvetlila klesajúci trend expertka inštitútu Ifo pre priemysel Anita Wölflová.
Príležitosti pre nemecké spoločnosti s výrobnými závodmi v USA
Pre nemecké spoločnosti s výrobnými závodmi v USA by však za Trumpovho prezidentovania mohli existovať príležitosti. „Trump pravdepodobne nielen zvýši clá, ale aj zníži korporátne dane. Pre niektoré miestne nemecké spoločnosti je Trumpovo zvolenie dobrou správou,“ povedal prezident ZEW Wambach. Už vlani spoločnosti vo farmaceutickom a chemickom priemysle viac investovali v USA, prilákali ich nízke ceny energií a program dotácií v miliardovej výške, a nemecké automobilky majú v USA už roky veľké závody.
Znovuzvolenie Trumpa by podľa Wambacha malo ešte viac zatraktívniť USA ako miesto podnikania. „Spoločnosti na to zareagujú a budú ešte viac vyrábať na mieste.“ Na druhej strane Nemecko riskuje, že stratí ešte viac výroby a výskumu v prospech USA. Nemecko preto o to viac potrebuje reformy, v neposlednom rade zníženie byrokracie. EÚ sa tiež musí „zbaviť pút, ktoré si sama na seba uvalila“, vyzýva Wambach v súvislosti s komplexnými nariadeniami, ako je zákon o dodávateľskom reťazci EÚ a všeobecné nariadenie o ochrane údajov.
Odborníci vyzývajú na čo najskoršie nové voľby a nový začiatok reforiem
Vrcholoví manažéri tiež dúfajú, že nová vláda urýchli reformy, najmä pokiaľ ide o zníženie byrokracie a ďalšie opatrenia na posilnenie obchodných miest. „Každý mesiac chýbajúcich reforiem nebude neskôr ničím iným ako chýbajúcim rokom rastu,“ napísal generálny riaditeľ Deutsche Bank Christian Sewing na platforme LinkedIn. „Sme presvedčení, že Nemecko má veľký potenciál,“ povedal Sewing, “musíme však konať teraz, aby sme dobehli a naša ekonomika mohla tento potenciál využiť.“ Chemický sektor, ktorý je pre Nemecko dôležitý, tiež nedávno prostredníctvom svojho priemyselného združenia vyzval na rozsiahle reformy a zníženie byrokracie s cieľom posilniť túto oblasť.
Záver
Neistota v už aj tak slabnúcej nemeckej ekonomike sa po skončení vládnej koalície naďalej zvyšuje. Okrem toho je pravdepodobné, že nadchádzajúce druhé obdobie pôsobenia Donalda Trumpa vo funkcii prezidenta USA bude mať vplyv najmä na sektor exportu.
Zástupcovia podnikateľskej sféry však v ukončení koalície a výsledku volieb v USA vidia aj príležitosti pre štvrtú najväčšiu svetovú ekonomiku. Nové voľby prinášajú aj príležitosť na naliehavo potrebné reformy. Aby si hospodárstvo udržalo konkurencieschopnosť, vyžaduje si rýchlu reorganizáciu a zníženie byrokracie.
Nemecko však čaká obdobie stagnácie až do nových volieb, ktoré sú v súčasnosti naplánované na marec. Napríklad kancelár Olaf Scholz už pravdepodobne nebude môcť realizovať balík opatrení na podporu automobilového a chemického priemyslu v hodnote miliardy eur, ktorý oznámil v októbri, v plánovanom rozsahu, pretože nemá väčšinu. Podnikatelia a ekonómovia preto žiadajú, aby sa čo najskôr konali nové voľby, aby sa hroziaca patová situácia do očakávaného nového začiatku čo najviac skrátila.
Poznámka: Prognózy nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/traffic-light-coalition-stop-fast-lane-or-reform-logjam-in-germany/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.