Autor: Thomas Schuckert| 5 min. čítania
Deň rozhodnutia v boji o prezidentský úrad v USA, najväčšej svetovej ekonomike, je takmer za nami. Približne 240 miliónov ľudí oprávnených voliť v USA rozhoduje nielen o svojom budúcom prezidentovi, ale aj o rozdelení kresiel v americkom Kongrese. Čo môže nasledovať po voľbách?
Koniec vzrušujúcej volebnej kampane
Najprv k počiatočnej situácii: Hospodárstvo USA je v podstate v solídnej kondícii. Pozoruhodný rast na úrovni približne 3 % (medzikvartálne, medziročne), trvalo nízka nezamestnanosť a klesajúca inflácia by za „normálnych okolností“ mohli poskytnúť pevný základ pre znovuzvolenie súčasného prezidenta a jeho strany.
Joe Biden sa však už o znovuzvolenie neuchádzal kvôli rastúcim obavám z jeho veku a slabému výkonu v prezidentskej debate koncom júna. Aj verejné vnímanie ekonomiky a inflácie často neodráža pozitívny vývoj zverejnených štatistík. A zatiaľ čo Donald Trump je už v celej krajine dobre známy, Demokratická strana sa vo volebnej kampani snažila presadiť a zviditeľniť nástupkyňu Joea Bidena (a súčasnú viceprezidentku) Kamalu Harrisovú.
Podľa prieskumov bol súboj o prezidentské kreslo medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom vyrovnaný, a to najmä v rozhodujúcich štátoch (vrátane Wisconsinu, Pensylvánie, Michiganu, Severnej Karolíny, Georgie, Arizony a Nevady), ktoré sú vzhľadom na volebný systém a stranícke preferencie kľúčové.
Nákladné sľuby v kampani
Hoci sa obe kampane snažili v posledných dňoch pred voľbami získať rozhodujúce hlasy prostredníctvom verejných vystúpení (s osobnosťami z oblasti obchodu, hudby, politiky a športu), v priebehu volebnej kampane sa nahromadil v niektorých prípadoch nákladný zoznam sľubov. Patria medzi ne nasledujúce body:
- Predĺženie platnosti daňových úľav zo zákona o znížení daní a vytvorení pracovných miest (prijatého počas prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa; platnosť by čiastočne vypršala v roku 2025 pre fyzické osoby a v roku 2028 pre podniky)
- Daňové výnimky pre nadčasy a prepitné
- Zlepšenie sociálnych dávok
- Zníženie daní pre podniky
- Opatrenia na zabezpečenie hraníc a zvýšenie vojenských výdavkov
Výbor pre zodpovedný federálny rozpočet (CRFB) podrobne preskúmal plány, ako ich predstavili obaja kandidáti, a odhadol náklady pre tri rôzne scenáre.
Rozpätie odhadov je široké a v prípade Kamaly Harrisovej je dané predovšetkým výškou sociálnych výdavkov. Rozsah plánu Donalda Trumpa je ovplyvnený najmä rozsahom daňových úľav (pre firmy a jednotlivcov), ako aj vojenských opatrení a opatrení na ochranu hraníc. V závislosti od toho, ako sa budú skutočne realizovať, by plány oboch kandidátov prispeli k ďalšiemu zvýšeniu dlhu USA do roku 2035.
Východisková finančná situácia
Vysoké rozpočtové deficity v posledných rokoch a zvýšená úroveň výnosov na finančných trhoch spôsobili, že úrokové zaťaženie rozpočtu USA vlani prudko vzrástlo na úroveň približne 3 % (alebo 886 mld. USD), čo znamená, že po prvýkrát po dlhom čase mierne prekročilo úroveň vojenských výdavkov.
Aj bez možných dodatočných nákladov na realizáciu predvolebných sľubov najnovšie prognózy CBO ukazujú, že úrokové výdavky ako percento HDP budú naďalej rásť a v roku 2034 dosiahnu približne 4 %. Z taktických dôvodov sa obe strany zdržali zahrnutia plánu na konsolidáciu vysokého rozpočtového deficitu do svojich volebných programov. Stále napätejšia atmosféra medzi oboma stranami a v rámci nich v posledných rokoch naznačuje, že na strednodobé až dlhodobé riešenia by sa mohlo čakať dlho.
Celkový dlh Spojených štátov na začiatku apríla predstavoval približne 34,6 bilióna USD (v súčasnosti približne 35,7 bilióna USD), pričom verejná časť dlhu (bez dlhu medzi agentúrami a vládnymi subjektmi) predstavovala približne 28,4 bilióna USD, teda 97,3 % HDP. Podľa najnovšieho odhadu CBO by táto verejná časť mohla v priebehu nasledujúcich desiatich rokov narásť približne o 25 % až na viac ako 122 %, a to ešte pred zohľadnením potenciálnych nákladov na realizáciu volebných sľubov. Pri absencii primeraného kompenzačného financovania by to ešte viac posilnilo už aj tak expanzívnu fiškálnu politiku a mohlo by to dodatočne výrazne zvýšiť dlh.
Okrem prezidenta USA však v rovnakom čase kandidujú na znovuzvolenie aj členovia Kongresu (celá Snemovňa reprezentantov, približne tretina Senátu). Prognózy volieb členov Senátu v súčasnosti očakávajú, že tesná väčšina Demokratickej strany by mohla prejsť k Republikánskej strane s hlasmi nezávislých kandidátov. Rozloženie síl v Snemovni reprezentantov po voľbách je rovnako ťažké predpovedať ako výsledok prezidentských volieb, pričom obe strany majú približne rovnakú šancu získať v tejto komore väčšinu.
Výhľad
Skutočný potenciál dodržania volebných sľubov bude okrem iného závisieť od výsledku volieb do Kongresu a väčšiny potrebnej na rozhodovanie. Účinky ďalšej expanzie dlhu a z toho vyplývajúceho vyššieho objemu emisií amerických štátnych dlhopisov budú okrem iného závisieť od miery ochoty investorov nakupovať, od reakcie Fedu na možné interakcie s trhom práce a infláciou a od časového rámca realizácie.
Aj predvolebná kampaň sa venovala viacerým oblastiam s potenciálom reakcie na finančných trhoch (okrem iného clá a NATO). Uvidíme, či a do akej miery sa podarí realizovať vyhlásenia v oblasti globálnej, hospodárskej a vojenskej spolupráce a ako na ne zareagujú finančné trhy.
Otázky domácej politiky sú však na programe dňa bezprostrednejšie. Po tom, čo sa v septembri nepodarilo dosiahnuť dohodu na každoročných rokovaniach o rozpočte v Kongrese, bolo schválené preklenovacie financovanie do 20. decembra 2024. Ak sa dovtedy nedosiahne dohoda, hrozí pred Vianocami zastavenie činnosti vlády. Musí sa tiež opätovne prerokovať dlhový strop, ktorý je v súčasnosti pozastavený do začiatku roka 2025, inak opäť vstúpi do platnosti. Ešte sa uvidí, ako sa po voľbách rozdelia väčšiny v oboch komorách Kongresu.
Najbližšie týždne a mesiace preto ukážu najmä to, aká ochota ku kompromisu bude potrebná alebo dostupná na vyriešenie aktuálnych problémov. Búrlivá nedávna minulosť tiež naznačila, že pri tesných väčšinách nemožno ignorovať nehomogenitu v rámci oboch strán.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/usa-a-country-is-voting-on-its-future/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.